Endorsements – 2012

election 21Statewide Candidates:                                                                                               Pennsylvania Attorney General: Kathleen Kane

Pennsylvania Auditor General: John Maher

Adams County:

Senate District 33 – Richard Alloway

Allegheny County:

Senate District 37 – Matt Smith
Senate District 43 – Jay Costa
Senate District 45 – James Brewster

House District 16 – Rob Matzie
House District 19 – Jake Wheatley
House District 20 – Adam Ravenstahl
House District 21 – Dom Costa
House District 22 – Erin Molchaney
House District 23 – Dan Frankel
House District 25 – Joe Markosek
House District 27 – Dan Deasy
House District 30 – David Tusick
House District 32 – Tony Deluca
House District 34 – Paul Costa
House District 36 – Harry Readshaw
House District 39 – David Levdansky
House District 40 – John Maher
House District 42 – Matt Smith
House District 44 – Mark Mustio
House District 46 – Jesse White

Armstrong County:

House District 60 – Jo Ellen Bowman

Beaver County:

House District 15 – Robert Williams

House District 16 – Rob Matzie

Berks County:

Senate  District 11 – Judy Schwank

House District 125 – Vickie Harman

House District 126 – Mark Rozzi

House District 127 – Tom Caltagirone

House District 129 – Erik Saar

House District 130 – Russell James Diesinger

House District 187 – Joseph Haas

Bradford County:

Senate  District 23 – Luana Cleveland

Bucks County:

House District 29 – Bernie O’Neil

House District 31 – Steve Santarsiero

House District 140 – John Galloway

House District 142 – Frank Farry

House District 145 – Paul Clymer

House District 178 – Scott Petri

Butler County:

House District 11- Brian Ellis

Cambria County:

Senate  District 35 – John Wozniak

House District 73 – Randall Wilson

Chester County:

Senate District 9 – Dominic Pileggi

Senate  District 19 – Andrew Dinniman

House District 26 – Tim Hennessey

House District 156 – Dan Truitt

House District 158 – Chris Ross

House District 157 – Paul Drucker

House District 167 – Duane Milne

House District 168 Tom Killion

Columbia County:

Senate  District 27 – John Gordner

House District 109 – Daniel Knorr

Crawford County:

House District 5 – Jason White

Cumberland County:

Senate  District 31 – Pat Vance

House District 89 – Susan Spicka*

House District 92 – Charles Comrey

Dauphin County:

Senate  District 15 – Rob Teplitz

House District 103 – Patty Kim

House District 104 – Christopher Dietz

House District 105 – Kelly Jean McEntee

Delaware County:

Senate  District 17 – Daylin Leach

House District 159 – Thaddeus Kirkland

House District 161 – Joseph Hackett

House District 162 – Nick Miccarelli

House District 163 – Nicholas Micozzie

House District 164 – Margo Davidson

House District 166 – Greg Vitali

House District 185 – Maria Donatucci

Erie County:

Senate  District 49 – Sean Wiley

House District 1 – Patrick Harkins

House District 2 – Florindo Fabrizio

House District 3 – Ryan Bizzarro

House District 4 – Curt Sonney

Fayette County:

House District 49 – Pete Daley

House District 50 – Pam Snyder

House District 51 – Tim Mahoney

House District 59 – Harriet Ellenberger

Franklin County:

House District 89 – Susan Spicka*

Indiana County:

House District 62 – Dave Reed

Lackawanna County:

House District 114 –Sid Michaels Kavulich

Lancaster County:

House District 37 – Russell Stahley

House District 96 – Mike Sturla

Lebanon County:

House District 102 – RoseMarie Swanger

Lehigh County:

House District 131 – Justin Simmons

House District 132 – Mike Schlossberg

House District 133 – Dan McNeill

House District 135 – Steve Samuelson

Luzerne County:

House District 116 – Ransom Young

House District 118 – Mike Carroll

House District 120 – Phyllis Mundy

House District 121 – Eddie Day Pashinski

Monroe County

House District 176 – Mario Scavello

House District 189 – Elizabeth Forrest

Montgomery County:

Senate  District 7 – Vincent Hughes

House District 53 – Mick Wynne

House District 70 – Matthew Bradford

House District 146 – Mark Painter

House District 149 – Tim Briggs

House District 151 – Todd Stephens

House District 152 – Thomas Murt

House District 153 – Madeleine Dean

House District 170 – Brendan Boyle

House District 194 – Pam DeLissio

Northampton County:

House District 136 – Bob Freeman

House District 137 – Joseph Capozzolo

House District 138 – Leslie Altieri

Philadelphia County:

Senate  District 1 – Larry Farnese

Senate  District 3 – Shirley Kitchen

Senate  District 5 – Mike Stack

House District 172 – Kevin Boyle

House District 173 – Mike McGeehan

House District 174 – John Sabatina

House District 175 – Mike O’Brien

House District 177 – John Taylor

House District 181 – W. Curtis Thomas

House District 188 – Jim Roebuck

House District 190 – Vanessa Brown

House District 192 – Louise Bishop

House District 195 – Michelle Brownlee

House District 197 – Steve Crum

House District 200 – Cherelle Parker

House District 202 – Mark Cohen

House District 203 – Dwight Evans

Susquehanna County:

House District 111 – Jeffery Dahlander

Washington County:

House District 48 – Brandon Neuman

York County:

House District 47 – Sarah Speed

House District 95 – Eugene DePasquale

House District 93 – Linda Small

Westmoreland County:

Senate  District 39 – Kim Ward

* Note: House District 89 covers parts of Cumberland and Franklin counties.

Methodology