2014 Primary Endorsements

Only competitive primaries are listed. Competitive primaries with no endorsement are listed as “No recommendation”.

means the endorsed candidate won the Primary. Congratulations!

Statewide Candidates:                                      endorsed              Methodology

Governor – Tom Wolf 
Lt. Governor - Brad Koplinski

Adams County:
House District 193 – Bryan Gembusia

Allegheny County:
House District 19 – Jake Wheatley
House District 20 – Adam Ravenstahl
House District 24 – Ed Gainey
House District 27 – Dan Deasy
House District 32 – Tony Deluca
House District 36 – Erin Molchaney and  Harry Readshaw are both incumbents who have stellar records on animal bills.

Armstrong County:
No competitive primaries

Beaver County:
No competitive primaries

Bedford County: 
House District 78 – Josh Lang

Berks County:
House District 5 – No recommendation
House District 127 – Tom Caltagirone
House District 130 – No recommendation

Blair County:
House District 80 – No recommendation

Bradford County:
House District 110 – No recommendation

Bucks County:
House District 142 – No recommendation
House District 145 – Brian Kline
House District 146 – No recommendation

Butler County:
House District 12 – No recommendation

Cambria County:
House District 71 – No recommendation.
House District 72 – Republican: Randall Wilson, Democrat: Frank Burns

Chester County:
House District 74 – Josh Maxwell
House District 158 – No recommendation

Columbia County:
No competitive primaries

Crawford County:
Senate District 50 – Michele Brooks
House District 17 – David George Biros

Cumberland County:
House District 193 – Bryan Gembusia
House District 87 – No recommendation

Dauphin County:
House District 103 – Patty Kim

Delaware County:
House District 164 – Margo Davidson

Erie County:
House District 3 – Ryan Bizzaro
House District 2 – Florindo Fabrizio

Fayette County:
Senate District 32 – No Recommendation
House District 49 – Pete Daley
House District 50 – No competitive primary
House District 52 – No recommendation

Franklin County: 
House District 90 – No recommendation

Fulton County:
House District 78 – Josh Lang

Huntington County:
House District 81 – No recommendation

Indiana County:
No competitive primary

Jefferson County
House District 66 – Cris Dush

Lackawanna County:
House District 112 – No recommendation
House District 113 – No recommendation

Lancaster County:
Senate District 36 – No recommendation
House District 98 – No recommendation
House District 99 – No recommendation
House District 100 – Although there is not a competitive primary, J. Rizzo Mertz is running a write in campaign so that he may appear on the ballot in the fall under Representative in the General Assembly.  Check out the instructions on how to write him on the ballot.

Lawrence County:
House District 9 – No recommendation

Lebanon County:
House District 101 – No recommendation
House District 102 – No recommendation

Lehigh County:
House District 22 – Peter Schweyer

Luzerne County:
House District 119 – Gerald Mullery
House District 120 – Eileen Cipriani

Mercer County:
Senate District 50 – Michele Brooks
House District 17 – David George Biros
House District 8 – No recommendation

Monroe County
House District 115  – No recommendation
House District 176 – No recommendation

Montgomery County:
Senate District 4 – No recommendation
House District 146 – No recommendation

Northampton County:
Senate  District 40 – Joe Capozzolo

Perry
House District 86 – No recommendation

Philadelphia County:
Senate District 2 – Christine Tartaglione
House District 172 – Kevin Boyle
House District 173 – No recommendation
House District 175 – Mike O’Brien
House District 179 – James W Clay
House District 181 – W. Curtis Thomas
House District  182 – Brian Sims
House District 188 – Jim Roebuck
House District 190 – Vanessa Brown
House District 194  – Pamela DeLissio
House District 197 – No recommendation
House District 198 – Rosita Youngblood
House District 200 – Cherelle Parker
House District 201 – Thomas Kinsey
House District 202 – Mark Cohen
House District 203 -No Competitive Primary

Susquehanna County:
No competitive primary

Washington County:
House District 46 – Jesse White
House District 48 – Brandon Neuman

Westmoreland County:
House District 58 – No recommendation

York County:                                                
House District 93 – Kristin Phillips-Hill
House District 169  - Gene Montanarelli
House District 196 – No recommendation

Methodology

key5